Ekseem, psoriaas, akne, herpes, seenhaigused.

Praegu seletatakse allergilisi protsesse kui patoloogilist immuunreaktsiooni, millega kaasneb kudede kahjustus. Sageli muutub nahk sihtorganiks allergiliste reaktsioonide patogeensuses, kus esinevad protsessid, mis hõlmavad kroonilise, retsidiveeruva põletiku kujunemist epidermises ja sügaval nahas. Eksematoossete, psoriaatiliste ja muude krooniliste nahakahjustuste patogeneesi puhul rõhutatakse mitut immuunsüsteemi eripära.

On kindlaks tehtud, et ekseemi ja psoriaasiga patsientidel on avastatud düsgammaglobulineemia (IgE ja IgG antikehade liigne sisaldus). Selline antikehade pidev ületootmine on tihti seotud kokkupuutega ärritavate ainetega ja veelgi enam, toidu antigeenide olemasoluga vereringes. Samal ajal tekivad “antigeeni-antikehade” patoloogilised immuunkompleksid, mis kahjustavad oma koe struktuure ja moodustavad uusi autoagressiivseid antikehi. Toitaineteguri oluline roll ekseemi ja psoriaasi patogeneesis on vaieldamatu. Umbes 68% juhtudest annab ROLE™ testi abil antikehade suuremat tootmist stimuleerivate toiduainete tuvastamine ja nende väljajätmine dieedist ROLE™ programmiga stabiilse positiivse mõju kuni nahamanifestatsioonide täieliku kadumiseni.

Laste ekseemi tekkimise oluline tegur on kunstliku toidu vale valik, ensümopaatia olemasolu lapse seedetrakti kanalis või ülitundlikkus rinnaga toitva ema toidu suhtes, mis põhjustab lapse organismis mittekontaktseid reaktsioone erinevatele toiduainetele. Antikehade kahjulikku mõju kinnitab asjaolu, et kui puudub otsene kokkupuude toiduga, on lapsel nahareaktsioonid emapiimale, mis sisaldab ema antikehi. G-tüüpi antikehad satuvad kergesti imiku vereringesse läbi soolebarjääri. Imetava ema korraliku dieedivaliku korral toimub imiku nahasümptomite täielik kadumine 2-4 nädala jooksul järk-järgult lainesarnase vähenemisena.

Juba ammu on teada, et akne vastab toitumisalasele ravile.

Paljude aastate jooksul valiti selle haiguse ravidieet välja, kasutades järk-järgulist dieedist eemaldamist “kõik järjest ja rotatsiooni järgi”. Sageli otsustati üldiste eelduste alusel, et teatavad toiduliigid mõjutavad nahanäärmeid. On märgatud, et šokolaad, rasvased toidud, vürtsikad toidud ja maiustused muudavad naha seisundi sageli halvemaks ning nende toodete kõrvaldamine toidust annab tavaliselt hea tulemuse. Väga pikka aega arvati, et põhjuseks on meessuguhormoonid või halb hügieen. See ei andnud mingit seletust asjaolule, et teismelistel tüdrukutel esineb seda probleemi mitte harvem kui poistel, ja hoolimata sellest, kui hästi te oma probleemset nahka hooldate, ei saa te oodata positiivseid tulemusi. Vale toitumine viib ebasoodsa mikrofloora, eriti pärmisarnaste seente jõudsa arenemiseni nahal ja näärmekanalites. See viib naha bakteritsiidsete omaduste ja vastupanuvõime vähenemisele. Toidu immuunsuskonflikti ja antikehade ülekoormuse tõttu veres saab väljutussüsteemide tasakaal rikutud ja nahk peab selle funktsiooni üle võtma.